Udostępnianie dokumentacji medycznej
Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej udostępnia dokumentację medyczną na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z dnia 31 marca 2009 r.) p.w.:
- pacjentowi / opiekunowi prawnemu pacjenta,
- osobie upoważnionej przez pacjenta w oświadczeniu zawartym w historii choroby,
- osobie upoważnionej przez pacjenta, posiadającej jednorazowe upoważnienie do pozyskania dokumentacji medycznej,
- studentom / słuchaczom / doktorantom – dla celów naukowych,
- instytucjom wskazanym w ustawie o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Udostępnianie dokumentacji medycznej pacjentowi i osobom przez niego upoważnionym
- Dokumentację medyczną udostępnia się po uprzednim złożeniu wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej w miejscu jej przechowywania (Archiwum medyczne, Pracownia RTG, Laboratorium) lub w sekretariacie dyrekcji Centrum. Druk wniosku można pobrać w w/w miejscach archiwizacji dokumentów, w sekretariacie dyrekcji Centrum oraz tutaj.
- Jeśli pacjent chce upoważnić do odbioru dokumentacji medycznej inną osobę niż tą, którą wskazał w upoważnieniu dołączanym do historii choroby, wówczas powinien dostarczyć następujące dokumenty:
- Wniosek o wydanie dokumentacji medycznej (druk dostępny tutaj)
- Upoważnienie do odbioru dokumentacji medycznej (druk dostępny tutaj)
- Z uwagi na obowiązujące procedury związane z ochroną danych osobowych oraz danych wrażliwych zawartych w historii choroby, osoba upoważniona do odbioru dokumentacji medycznej pacjenta musi przy odbiorze dokumentacji okazać pracownikowi Centrum dokument tożsamości ze zdjęciem.
- Na wyraźne pisemne żądanie pacjenta, jego opiekuna prawnego lub osoby upoważnionej przez pacjenta, dokumentacja medyczna może zostać przesłana pocztą na wskazany adres za pokwitowaniem odbioru.
- Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta „bez zbędnej zwłoki”, czyli w jak najkrótszym możliwym czasie.
W każdym indywidualnym przypadku najkrótszy możliwy czas, w jakim może zostać udostępniona dokumentacja medyczna „bez zbędnej zwłoki” jest różny i zależy od wielu czynników m.in. np. obszerności dokumentacji medycznej.
Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej
- Za udostępnienie dokumentacji medycznej Centrum może pobrać opłatę, przy czym zgodnie z art. 28 ust. 2a Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku praw pacjenta : „Opłaty, o której mowa w ust. 1, nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27 ust. 1 pkt 2 i 5 oraz ust. 3
- Wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej ustala Dyrektor Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
- Maksymalna wysokość opłaty za:
- jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
- jedną stronę kopii (ksero lub skan) dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt. 3 lit. a);
- sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych, jeżeli zakład prowadzi dokumentację medyczną w formie elektronicznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt. 3 lit. a).
- Cennik opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej zamieszczony jest na tablicy ogłoszeń w komórkach organizacyjnych Centrum