ŚWIATOWY DZIEŃ FARMACEUTY I DZIEŃ APTEKARZA

Światowy Dzień Farmaceuty jako samodzielnego zawodu medycznego, obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na nasze zdrowie.

Dzień później  26 września to święto Kosmy i Damiana – patronów Aptekarzy  – Dzień Aptekarza czyli święto osób wykonujących zawód w aptece

Co robi farmaceuta w szpitalu?

Głównym zadaniem farmaceuty w szpitalu  jest zapewnienie  dostępności oraz bezpieczeństwa leków i wyrobów medycznych niezbędnych do leczenia pacjentów poprzez ich:

zakup, sprawdzenie autentyczności, wydanie z apteki osobom uprawnionym, sporządzenie leków  w dawkach indywidualnych zleconych przez lekarza połączone z oceną ich jakości i trwałości, sporządzanie leków recepturowych.

Farmaceuta udziela informacji o lekach, monitoruje warunki przechowywania zapewniając  jakość i bezpieczeństwo leków, nadzoruje leki w oddziałach. Wspólnie z lekarzami bierze udział w pracach zespołów: terapeutycznego, zakażeń, żywienia poza- i dojelitowego a także w  badaniach klinicznych.

Dziękujemy naszym farmaceutom za ich pracę, która stanowi niezastąpione ogniwo w procesie leczenia pacjentów.

Życzymy satysfakcji z pracy i  zapału do nieustannego rozwoju na stanowisku pracy w szpitalu.

Sukcesów i wielu radości w Dniu Waszego Święta.

Dyrekcja i Pracownicy

Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej