Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) to powszechnie dostępna, najważniejsza część opieki zdrowotnej. Poprzez działania ukierunkowane na profilaktykę, promocję zdrowia, diagnostykę schorzeń, ale również na leczenie, zapobieganie i ograniczanie niepełnosprawności, podstawowa opieka zdrowotna ma decydujący wpływ na stan zdrowia pacjenta i jego rodziny.
Świadczenia w POZ udzielane są osobom, które dokonały wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej POZ.
Zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym. W przypadku każdej kolejnej, nieuzasadnionej zmiany należy wnieść opłatę w wysokości 80 złotych. Opłatę należy uiścić na konto oddziału NFZ.
Pacjenci mają możliwość korzystania z opieki Koordynatora POZ.
Świadczenia w POZ realizowane są najczęściej w warunkach ambulatoryjnych, ale w przypadkach uzasadnionych medycznie również w domu.
Świadczenia udzielane są w dni powszednie pomiędzy godziną 08:00 – 18:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, zgodnie z harmonogramem pracy poradni.
Gabinet zabiegowy jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy poradni.
Podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, pacjent ma prawo do porady w POZ w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
Opracowanie na podstawie materiałów Śląskiego Oddziału NFZ.
Świadczenia lekarza obejmują:
Opracowanie na podstawie materiałów NFZ.
Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, zwana też pielęgniarką środowiskowo-rodzinną sprawuje kompleksową opiekę nad zadeklarowanymi do niej świadczeniobiorcami.
Świadczenia pielęgniarki obejmują:
Opracowanie na podstawie materiałów NFZ.
Położna podstawowej opieki zdrowotnej, zwana też położną środowiskowo – rodzinną sprawuje opiekę położniczo – ginekologiczno – neonatologiczną nad zadeklarowanymi do niej świadczeniobiorcami.
Świadczenia położnej obejmują:
Zadania położnej:
Położna przygotowuje kobiety do porodu, połogu, karmienia piersią, rodzicielstwa oraz prowadzi edukację przedporodową.
Po porodzie położna obejmuje opieką kobietę w połogu (do 42 dnia po porodzie) oraz noworodkiem do ukończenia 2 miesiąca życia.
Położna opiekuje się również kobietami po operacjach ginekologicznych, ginekologiczno- onkologicznych. Skierowanie na podstawie którego położna przejmuje pod opiekę pacjentkę wystawia lekarz z oddziału, na którym była operowana.
Położna sprawuje opiekę nad kobietą nie tylko w ciąży i połogu, ale również w okresie dorastania i menopauzy! W zdrowiu i chorobie.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 504 586 858 lub w rejestracji poradni.